Bourns Inc. SRP1060VR-90NM
Part No.:
SRP1060VR-90NM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SRP1060VR-90NM.pdf
Description:
IND 0.09UH 90A SLD SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1060VR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
90 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
90 A
Current - Saturation (Isat):
95A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
210mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.228" W (12.70mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
1. How to order SRP1060VR-90NM on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SRP1060VR-90NM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP1060VR-90NM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRP1060VR-R15M SRP1060VR-90NM SRP1060VR-R10M SRP1060VR-R12M
Part Number SRP1060VR-R15M SRP1060VR-90NM SRP1060VR-R10M SRP1060VR-R12M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series SRP1060VR SRP1060VR SRP1060VR SRP1060VR
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Metal Metal Metal Metal
Inductance 150 nH 90 nH 100 nH 120 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 90 A 90 A 90 A 90 A
Current - Saturation (Isat) 87A 95A 93A 91A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 210mOhm 210mOhm 210mOhm 210mOhm
Q @ Freq - - - -
Ratings - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.228" W (12.70mm x 5.80mm) 0.500" L x 0.228" W (12.70mm x 5.80mm) 0.500" L x 0.228" W (12.70mm x 5.80mm) 0.500" L x 0.228" W (12.70mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm)