Pulse Electronics PM2204.182NLT
Part No.:
PM2204.182NLT
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM2204.182NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 14A 10.2MOHM SMD
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
18.2A
DC Resistance (DCR):
10.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)