Pulse Electronics PM2204.122NLT
Part No.:
PM2204.122NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM2204.122NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 16A 7.4MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM2204.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
22A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
7.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order PM2204.122NLT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PM2204.122NLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM2204.122NLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM2204.122NLT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM2204.122NLT PM2204.332NLT PM2204.452NLT PM2204.331NLT PM2204.222NLT
Part Number PM2204.122NLT PM2204.332NLT PM2204.452NLT PM2204.331NLT PM2204.222NLT
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core - - - - -
Inductance 1.2 µH 3.3 µH 4.5 µH 330 nH 2.2 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 16 A 8 A 7 A 25 A 10 A
Current - Saturation (Isat) 22A 12.2A 10A 32A 11A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm Max 20.8mOhm Max 25.3mOhm Max 2.5mOhm Max 12.2mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SMD SMD SMD SMD SMD
Size / Dimension 0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm) 0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm) 0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm) 0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm) 0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm) 0.122" (3.10mm)