Sumida America Components Inc. CEP123NP-2R0MC
Part No.:
CEP123NP-2R0MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CEP123NP-2R0MC.pdf
Description:
FIXED IND 2UH 8A 7.4 MOHM SMD
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CEP123
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)
1. How to order CEP123NP-2R0MC on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CEP123NP-2R0MC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CEP123NP-2R0MC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CEP123NP-1R2MC CEP123NP-2R0MC CEP123NP-3R2MC CEP123NP-4R6MC CEP123NP-8R0MC
Part Number CEP123NP-1R2MC CEP123NP-2R0MC CEP123NP-3R2MC CEP123NP-4R6MC CEP123NP-8R0MC
Series CEP123 CEP123 CEP123 CEP123 CEP123
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1.2 µH 2 µH 3.2 µH 4.6 µH 8 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 10 A 8 A 5.8 A 5.2 A 4 A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 5.83mOhm Max 7.4mOhm Max 14.2mOhm Max 17.1mOhm Max 23mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)