Gowanda Electronics 15MG151K
Part No.:
15MG151K
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.15MG151K.pdf
Description:
MOLDED NON-MAGNETIC INDUCTOR AXL
Series:
15MG
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
600 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
160MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order 15MG151K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 15MG151K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15MG151K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15MG151K.
7.How to contact us to get technical supports, such as 15MG151K pin diagram, 15MG151K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 15MG151K 15MG151KLF
Part Number 15MG151K 15MG151KLF
Manufacturer Gowanda Electronics Gowanda Electronics
Series 15MG 15MG
Package/Case Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Molded Molded
Material - Core Non-Magnetic Non-Magnetic
Inductance 1.5 µH 1.5 µH
Tolerance ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA 600 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max 500mOhm Max
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz 33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 160MHz 160MHz
Ratings - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz 7.9 MHz
Features - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Axial Axial
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)