CUI Inc. VXO7805-500-M-TR
Part No.:
VXO7805-500-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VXO7805-500-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VXO78-500-M
Package/Case:
4-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
6.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
2.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%