CUI Inc. VXO7805-500
Part No.:
VXO7805-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VXO7805-500.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V OR -5V 2.5W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VXO78-500
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
6.5V, 7V
Voltage - Input (Max):
36V, 31V
Voltage - Output 1:
±5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA or 300mA
Power (Watts):
2.5 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%