Vicor Corporation V72A12C400BG
Part No.:
V72A12C400BG
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Full Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.V72A12C400BG.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 400W
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
Maxi (400W)
Package/Case:
Full Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
43V
Voltage - Input (Max):
110V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33.33A
Power (Watts):
400 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, UVLO
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Efficiency:
86.4%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order V72A12C400BG on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the V72A12C400BG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of V72A12C400BG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V72A12C400BG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image V72A12C400BG
Part Number V72A12C400BG
Manufacturer Vicor Corporation
Series Maxi (400W)
Package/Case Full Brick
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Voltage - Input (Max) 110V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 33.33A
Power (Watts) 400 W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Efficiency 86.4%