XP Power SVR05S3V3-TR
Part No.:
SVR05S3V3-TR
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SVR05S3V3-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer:
XP Power
Series:
SVR05 (5W)
Package/Case:
10-SMD Module, 8 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
86%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SVR05S3V3-TR on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SVR05S3V3-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SVR05S3V3-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SVR05S3V3-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SVR05S3V3-TR SVR05S3V3
Part Number SVR05S3V3-TR SVR05S3V3
Manufacturer XP Power XP Power
Series SVR05 (5W) SVR05
Package/Case 10-SMD Module, 8 Leads 10-SMD Module, 8 Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Type Non-Isolated PoL Module Linear Regulator Replacement
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 4.75V 4.75V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 500mA 500mA
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 86% 86%