XP Power SVR05S3V3
Part No.:
SVR05S3V3
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SVR05S3V3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer:
XP Power
Series:
SVR05
Package/Case:
10-SMD Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
86%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SVR05S3V3 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SVR05S3V3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SVR05S3V3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SVR05S3V3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SVR05S3V3 pin diagram, SVR05S3V3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SVR05S3V3-TR SVR05S3V3
Part Number SVR05S3V3-TR SVR05S3V3
Manufacturer XP Power XP Power
Series SVR05 (5W) SVR05
Package/Case 10-SMD Module, 8 Leads 10-SMD Module, 8 Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Type Non-Isolated PoL Module Linear Regulator Replacement
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 4.75V 4.75V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 500mA 500mA
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 86% 86%