KEMET SHBC8S-0R6A0043V
Part No.:
SHBC8S-0R6A0043V
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SHBC8S-0R6A0043V.pdf
Description:
CMC 43UH 2A 2LN TH
Manufacturer:
KEMET
Series:
SHBC
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
43 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
54.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)
1. How to order SHBC8S-0R6A0043V on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SHBC8S-0R6A0043V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SHBC8S-0R6A0043V?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SHBC8S-0R6A0067V SHBC8S-0R6A0024V SHBC8S-0R6A0043V
Part Number SHBC8S-0R6A0067V SHBC8S-0R6A0024V SHBC8S-0R6A0043V
Manufacturer KEMET KEMET KEMET
Series SHBC SHBC SHBC
Package/Case Radial, Vertical (Open) Radial, Vertical (Open) Radial, Vertical (Open)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal
Material - Core Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder
Inductance 67 µH 24 µH 43 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2 A 2 A 2 A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 67.8mOhm Max 41.1mOhm Max 54.1mOhm Max
Q @ Freq - - -
Ratings - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Radial Radial Radial
Size / Dimension 0.669" Dia (17.00mm) 0.630" Dia (16.00mm) 0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.669" (17.00mm)