TE Connectivity Passive Product SC153R3KT
Part No.:
SC153R3KT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SC153R3KT.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 340MA 2 OHM TH
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
340 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2Ohm Max
Q @ Freq:
33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order SC153R3KT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SC153R3KT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SC153R3KT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC153R3KT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SC153R3KT pin diagram, SC153R3KT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SC153R3KT
Part Number SC153R3KT
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series -
Package/Case Axial
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 340 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 110MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)