Recom Power R12P15D/P/R6.4
Part No.:
R12P15D/P/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.R12P15D/P/R6.4.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 33mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
83%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order R12P15D/P/R6.4 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the R12P15D/P/R6.4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R12P15D/P/R6.4?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R12P15D R12P15D/P R12P15D/R6.4 R12P15D/P/R6.4 R12P15D/R8
Part Number R12P15D R12P15D/P R12P15D/R6.4 R12P15D/P/R6.4 R12P15D/R8
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Series ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx (1W) ECONOLINE RxxPxx/R (1W) ECONOLINE RxxPxx/R (1W) ECONOLINE RxxPxx/R (1W)
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 2 2 2 2 2
Voltage - Input (Min) 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V
Voltage - Input (Max) 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V
Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output 2 -15V -15V -15V -15V -15V
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA 33mA, 33mA
Power (Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage - Isolation 6.4 kV 6.4 kV 6.4 kV 6.4 kV 8 kV
Features SCP SCP - SCP -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C -40°C ~ 90°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 80% 80% 83% 83% 83%