CUI Inc. PXO7803-500-S
Part No.:
PXO7803-500-S
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PXO7803-500-S.pdf
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 4.75~
Series:
PXO78-500-S
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tray
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
-3.3V
Current - Output (Max):
500mA, 300mA
Power (Watts):
2.64 W
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
85%
Mounting Type:
Through Hole
Standard Number:
1. How to order PXO7803-500-S on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PXO7803-500-S price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXO7803-500-S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PXO7803-500-S.
Image PXO7803-500-S PXO7803-500-M-TR
Part Number PXO7803-500-S PXO7803-500-M-TR
Number of Outputs 2 1
Voltage - Input (Min) 4.75V 4.75V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 500mA, 300mA 500mA
Power (Watts) 2.64 W 1.65 W
Features Adjustable Output -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 85% 85%