CUI Inc. PXO7803-500-M-TR
Part No.:
PXO7803-500-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PXO7803-500-M-TR.pdf
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 4.75~
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PXO78-500-M
Package/Case:
4-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
1.65 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
85%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order PXO7803-500-M-TR on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PXO7803-500-M-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXO7803-500-M-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PXO7803-500-S PXO7803-500-M-TR
Part Number PXO7803-500-S PXO7803-500-M-TR
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc.
Package/Case 3-SIP Module 4-SMD Module
Packaging Tray Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Type Non-Isolated PoL Module Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 2 1
Voltage - Input (Min) 4.75V 4.75V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 500mA, 300mA 500mA
Power (Watts) 2.64 W 1.65 W
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Adjustable Output -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 85% 85%