Bourns Inc. PM13666S-1R0M
Part No.:
PM13666S-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM13666S-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 25A 14.4 MOHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM13666S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)
1. How to order PM13666S-1R0M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PM13666S-1R0M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM13666S-1R0M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM13666S-1R0M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM13666S-1R0M PM13666S-1R0M-RC
Part Number PM13666S-1R0M PM13666S-1R0M-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc.
Series PM13666S PM13666S
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active
Type Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core - Iron
Inductance 1 µH 1 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 25 A 29 A
Current - Saturation (Isat) - 50A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 14.4mOhm Max 2.5mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant - -
Ratings - -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm) 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm) 0.232" (5.90mm)