Pulse Electronics PG0085.152NL
Part No.:
PG0085.152NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PG0085.152NL.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.3A 38 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0085NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)