Pulse Electronics PG0085.102NL
Part No.:
PG0085.102NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PG0085.102NL.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.5A 33 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0085NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
33mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order PG0085.102NL on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PG0085.102NL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PG0085.102NL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PG0085.102NL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PG0085.472NL PG0085.222NL PG0085.102NL PG0085.103NL PG0085.223NLT
Part Number PG0085.472NL PG0085.222NL PG0085.102NL PG0085.103NL PG0085.223NLT
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tray Tray Tray Tray Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core - - - - -
Inductance 4.7 µH 2.2 µH 1 µH 10 µH 22 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 860 mA 1.1 A 1.5 A 550 mA 400 mA
Current - Saturation (Isat) 860mA 1.1A 1.5A 550mA 400mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max 46mOhm Max 33mOhm Max 182mOhm Max 360mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 40MHz 40MHz 40MHz 29MHz 33MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C -40°C ~ 130°C -40°C ~ 130°C -40°C ~ 130°C -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)