Delevan PD75R-124K
Part No.:
PD75R-124K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PD75R-124K.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 680MA 570MOHM SM
Manufacturer:
Delevan
Series:
PD75R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
680 mA
Current - Saturation (Isat):
680mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
570mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
1. How to order PD75R-124K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PD75R-124K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PD75R-124K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PD75R-124K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PD75R-124K pin diagram, PD75R-124K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PD75R-124K PD75R-154K PD75R-224K PD75R-333K PD75R-393K
Part Number PD75R-124K PD75R-154K PD75R-224K PD75R-333K PD75R-393K
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan Delevan
Series PD75R PD75R PD75R PD75R PD75R
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 120 µH 150 µH 220 µH 33 µH 39 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 680 mA 580 mA 490 mA 1.3 A 1.2 A
Current - Saturation (Isat) 680mA 580mA 490mA 1.3A 1.2A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 570mOhm Max 640mOhm Max 720mOhm Max 150mOhm Max 180mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm) 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm) 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm) 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm) 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm) 0.197" (5.00mm)