KEMET MPLC1040L4R7
Part No.:
MPLC1040L4R7
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MPLC1040L4R7.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 8A 19 MOHM SMD
Manufacturer:
KEMET
Series:
MPLC
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order MPLC1040L4R7 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MPLC1040L4R7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPLC1040L4R7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPLC1040L4R7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPLC1040L4R7
Part Number MPLC1040L4R7
Manufacturer KEMET
Series MPLC
Package/Case 2-SMD, J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8 A
Current - Saturation (Isat) 8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 19mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)