Vishay Dale IMS05EB182J
Part No.:
IMS05EB182J
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.IMS05EB182J.pdf
Description:
FIXED IND 1.8MH 50MA 29.9 OHM TH
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
IMS-5
Package/Case:
Axial
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
30mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29.9Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max):
1. How to order IMS05EB182J on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the IMS05EB182J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IMS05EB182J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IMS05EB182J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IMS05EB182J
Part Number IMS05EB182J
Manufacturer Vishay Dale
Series IMS-5
Package/Case Axial
Packaging -
Product Status Obsolete
Type Molded
Material - Core Ferrite
Inductance 1.8 mH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 50 mA
Current - Saturation (Isat) 30mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 29.9Ohm Max
Q @ Freq 45 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant 1MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 250 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)