Gowanda Electronics CF4H1008-102G
Part No.:
CF4H1008-102G
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CF4H1008-102G.pdf
Description:
FERRITE HP CHIP INDUCTOR
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CF4H1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
325 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.4Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.120" L x 0.110" W (3.05mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.090" (2.29mm)