Sumida America Components Inc. CDRH169RNP-101MC
Part No.:
CDRH169RNP-101MC
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CDRH169RNP-101MC.pdf
Description:
INDUCTOR
Series:
CDRH169R
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
77mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)