Sumida America Components Inc. CDPQ2010NP-100M-160
Part No.:
CDPQ2010NP-100M-160
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CDPQ2010NP-100M-160.pdf
Description:
INDUCTOR
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDPQ2010
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14.6 A
Current - Saturation (Isat):
18.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
1. How to order CDPQ2010NP-100M-160 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CDPQ2010NP-100M-160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDPQ2010NP-100M-160?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series CDPQ2010 CDPQ2010 CDPQ2010 CDPQ2010 CDPQ2010
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 5.6 µH 7.5 µH 10 µH 3.9 µH 2.7 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 17 A 14 A 14.6 A 20 A 21 A
Current - Saturation (Isat) 24A 21.3A 18.3A 29.4A 36.5A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 2.85mOhm Max 3.9mOhm Max 5.8mOhm Max 2mOhm Max 1.65mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm) 0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm) 0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm) 0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm) 0.945" L x 0.811" W (24.00mm x 20.60mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm) 0.433" (11.00mm)