Sumida America Components Inc. CDEIR8D38FNP-5R1NC
Part No.:
CDEIR8D38FNP-5R1NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CDEIR8D38FNP-5R1NC.pdf
Description:
FIXED IND 5.1UH 4.6A 25.9MOHM SM
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDEIR8D38F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.6 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order CDEIR8D38FNP-5R1NC on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CDEIR8D38FNP-5R1NC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDEIR8D38FNP-5R1NC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDEIR8D38FNP-120NC CDEIR8D38FNP-150NC CDEIR8D38FNP-180NC CDEIR8D38FNP-4R0NC CDEIR8D38FNP-5R1NC
Series CDEIR8D38F CDEIR8D38F CDEIR8D38F CDEIR8D38F CDEIR8D38F
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 12 µH 15 µH 18 µH 4 µH 5.1 µH
Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 2.5 A 2.4 A 2.3 A 4.8 A 4.6 A
Current - Saturation (Isat) 4A 3.7A 3.3A 7A 6.2A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 66.7mOhm Max 70.2mOhm Max 83.1mOhm Max 23.2mOhm Max 25.9mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)