Triad Magnetics AX97-30221
Part No.:
AX97-30221
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AX97-30221.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 1A 640 MOHM SMD
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
AX97
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
640mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.232" (5.90mm)