CUI Inc. VXO78012-500
Part No.:
VXO78012-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VXO78012-500.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V OR -12V 6W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VXO78-500
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Linear Regulator Replacement
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
15V, 8V
Voltage - Input (Max):
36V, 24V
Voltage - Output 1:
12V or -12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
500mA or 150mA
Power (Watts):
6 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94%