TDK Corporation VLM10555T-1R8M8R8-2H
Part No.:
VLM10555T-1R8M8R8-2H
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VLM10555T-1R8M8R8-2H.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 8.8A 6.44MOHM SM
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.8 A
Current - Saturation (Isat):
18A
DC Resistance (DCR):
6.44mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)