TDK Corporation VLM10555T-1R2M100-3H
Part No.:
VLM10555T-1R2M100-3H
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VLM10555T-1R2M100-3H.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 10A 3.2 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):
0.220" (5.60mm)