Eaton - Electronics Division UP2B-681-R
Part No.:
UP2B-681-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.UP2B-681-R.pdf
Description:
FIXED IND 680UH 452MA 1.97OHM SM
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
452 mA
Current - Saturation (Isat):
355mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.97Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.550" L x 0.410" W (13.97mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)