Traco Power THL 10-4821WI
Part No.:
THL 10-4821WI
Manufacturer:
Traco Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.THL 10-4821WI.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Manufacturer:
Traco Power
Series:
THL 10WI (10W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A, 1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency:
84%