Diwell Electronics SRS-1209-2
Part No.:
SRS-1209-2
Manufacturer:
Diwell Electronics
Category:
DC DC Converters
Package:
16-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SRS-1209-2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 9V 1W
Manufacturer:
Diwell Electronics
Series:
SR
Package/Case:
16-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
9V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
100mA
Power (Watts):
900 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
61%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order SRS-1209-2 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SRS-1209-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRS-1209-2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRS-1209-2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SRS-1209-2 pin diagram, SRS-1209-2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRS-0512-2 SRS-1209-2 SRS-1205-2 SRS-0509-2 SRS-2409-2
Part Number SRS-0512-2 SRS-1209-2 SRS-1205-2 SRS-0509-2 SRS-2409-2
Series SR SR SR SR SR
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 4.5V 10.8V 10.8V 4.5V 21.6V
Voltage - Input (Max) 5.5V 13.2V 13.2V 5.5V 26.4V
Voltage - Output 1 12V 9V 5V 9V 9V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 84mA 100mA 200mA 100mA 100mA
Power (Watts) 1 W 900 mW 1 W 900 mW 900 mW
Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Operating Temperature -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C
Efficiency 58% 61% 62% 59% 61%