Bourns Inc. SRP8540A-3R3M
Part No.:
SRP8540A-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SRP8540A-3R3M.pdf
Description:
IND 8.8X8.4X3.8MM 3.3UH20% 14A S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP8540A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
22A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order SRP8540A-3R3M on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SRP8540A-3R3M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP8540A-3R3M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRP8540A-3R3M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRP8540A-3R3M SRP8540A-R22M SRP8540A-R33M SRP8540A-1R5M SRP8540A-8R2M
Part Number SRP8540A-3R3M SRP8540A-R22M SRP8540A-R33M SRP8540A-1R5M SRP8540A-8R2M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series SRP8540A SRP8540A SRP8540A SRP8540A SRP8540A
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material - Core Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder Alloy Powder
Inductance 3.3 µH 220 nH 330 nH 1.5 µH 8.2 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 14 A 31 A 30 A 17 A 6 A
Current - Saturation (Isat) 22A 60A 55A 27A 16A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 16.5mOhm Max 1.76mOhm Max 2.2mOhm Max 7.3mOhm Max 51mOhm Max
Q @ Freq 20 @ 100kHz 10 @ 100kHz 10 @ 100kHz 20 @ 100kHz 20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant 23MHz 132MHz 90MHz 33MHz 13MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm) 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm) 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm) 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm) 0.346" L x 0.331" W (8.80mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)