Gowanda Electronics SMRF1812-056M
Part No.:
SMRF1812-056M
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
56 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
770 mA
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
850MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Size / Dimension:
0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)