Gowanda Electronics SMRF1812-015M
Part No.:
SMRF1812-015M
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SMRF1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
15 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.23 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)