Gowanda Electronics SMP5025-101K
Part No.:
SMP5025-101K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SMP5025-101K.pdf
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SMP5025
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)
1. How to order SMP5025-101K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SMP5025-101K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMP5025-101K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMP5025-101K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMP5025-101KLF SMP5025-103KLF SMP5025-271K SMP5025-181KLF SMP5025-221K
Part Number SMP5025-101KLF SMP5025-103KLF SMP5025-271K SMP5025-181KLF SMP5025-221K
Series SMP5025 SMP5025 SMP5025 SMP5025 SMP5025
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1 µH 100 µH 2.7 µH 1.8 µH 2.2 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Current Rating (Amps) 5.1 A 793 mA 3.61 A 4.12 A 3.67 A
Current - Saturation (Isat) 7.4A 800mA 4.6A 5.6A 5.2A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max 620mOhm Max 30mOhm Max 23mOhm Max 29mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm) 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm) 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm) 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm) 0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm)