Coilcraft SER2010-501MLD
Part No.:
SER2010-501MLD
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SER2010-501MLD.pdf
Description:
FIXED IND 500NH 45A 1MOHM SM
Shipping
Inventory:362
Inductance:
500 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
45 A
Current - Saturation (Isat):
81A
DC Resistance (DCR):
1mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
148MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm)
Height - Seated (Max):
0.370" (9.40mm)
1. How to order SER2010-501MLD on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the SER2010-501MLD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SER2010-501MLD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SER2010-102MLD SER2010-202MLD SER2010-501MLD SER2010-601MLD SER2010-122MLD
Part Number SER2010-102MLD SER2010-202MLD SER2010-501MLD SER2010-601MLD SER2010-122MLD
Manufacturer Coilcraft Coilcraft Coilcraft Coilcraft Coilcraft
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1 µH 2 µH 500 nH 600 nH 1.2 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 45 A 45 A 45 A 45 A 45 A
Current - Saturation (Isat) 42A 27A 81A 70A 37A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 1mOhm Max 1mOhm Max 1mOhm 1mOhm Max 1mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 81MHz 48MHz 148MHz 115MHz 69MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 2010 2010 2010 2010 2010
Size / Dimension 0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm) 0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm) 0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm) 0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm) 0.755" L x 0.365" W (19.18mm x 9.27mm)
Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm) 0.370" (9.40mm) 0.370" (9.40mm) 0.370" (9.40mm) 0.370" (9.40mm)