KEMET SBCP-80HY6R8H
Part No.:
SBCP-80HY6R8H
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SBCP-80HY6R8H.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.3A 50 MOHM TH
Manufacturer:
KEMET
Series:
SBCP
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)