KEMET SBC7-682-211
Part No.:
SBC7-682-211
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.SBC7-682-211.pdf
Description:
FIXED IND 6.8MH 210MA 7 OHM TH
Manufacturer:
KEMET
Series:
SBC
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
440mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
7Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)