CUI Inc. PXO7805-500-M-TR
Part No.:
PXO7805-500-M-TR
Package:
4-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PXO7805-500-M-TR.pdf
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 6.5~3
Series:
PXO78-500-M
Package/Case:
4-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
6.5V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
2.5 W
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Mounting Type:
Surface Mount
Standard Number:
1. How to order PXO7805-500-M-TR on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PXO7805-500-M-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXO7805-500-M-TR?
Image PXO7805-500-S PXO7805-500-M-TR
Part Number PXO7805-500-S PXO7805-500-M-TR
Number of Outputs 2 1
Voltage - Input (Min) 6.5V 6.5V
Voltage - Input (Max) 36V 36V
Voltage - Output 1 5V 5V
Voltage - Output 2 -5V -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 500mA, 300mA 500mA
Power (Watts) 4 W 2.5 W
Features Adjustable Output -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 90% 90%