Toko America Inc. PTL1608-F15NT
Part No.:
PTL1608-F15NT
Manufacturer:
Toko America Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PTL1608-F15NT.pdf
Description:
FIXED IND 15NH 200MA 2 OHM SMD
Manufacturer:
Toko America Inc.
Series:
PTL1608F
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Thick Film
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
15 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2Ohm Max
Q @ Freq:
7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
2.65GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
1. How to order PTL1608-F15NT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PTL1608-F15NT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTL1608-F15NT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTL1608-F15NT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTL1608-F15NT PTL1608-F2N2C PTL1608-F1N5C
Part Number PTL1608-F15NT PTL1608-F2N2C PTL1608-F1N5C
Manufacturer Toko America Inc. Toko America Inc. Toko America Inc.
Series PTL1608F PTL1608F PTL1608F
Package/Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Type Thick Film Thick Film -
Material - Core Ceramic Ceramic -
Inductance 15 nH 2.2 nH 1.5 nH
Tolerance ±3% ±0.2nH -
Current Rating (Amps) 200 mA 650 mA -
Shielding Unshielded Unshielded -
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max 220mOhm Max -
Q @ Freq 7 @ 100MHz 6.5 @ 100MHz -
Frequency - Self Resonant 2.65GHz 8.4GHz -
Ratings - - -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -
Inductance Frequency - Test 100 MHz 100 MHz -
Features - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)