Pulse Electronics PM4344.132NLT
Part No.:
PM4344.132NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM4344.132NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.3UH 49A 2.3 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM4344.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
49 A
Current - Saturation (Isat):
54A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)