Bourns Inc. PM1608-221M-RC
Part No.:
PM1608-221M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM1608-221M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 200MA 3.2OHM SMD
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM1608
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
220mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.2Ohm Max
Q @ Freq:
33 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)