Pulse Electronics PG1083.503NLT
Part No.:
PG1083.503NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PG1083.503NLT.pdf
Description:
FIXED IND 50UH 7.4A 32.6MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG1083NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
50 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.4 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
32.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.854" L x 0.846" W (21.70mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)