Pulse Electronics PG0434.202NLT
Part No.:
PG0434.202NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PG0434.202NLT.pdf
Description:
FIXED IND 2UH 23A 2.9 MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0434NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
23 A
Current - Saturation (Isat):
24A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.571" L x 0.512" W (14.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)