Monolithic Power Systems Inc. MPM3804GG-12-P
Part No.:
MPM3804GG-12-P
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-PowerVFQFN Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MPM3804GG-12-P.pdf
Description:
5.5V, 0.6A, INPUT STEP-DOWN MODU
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
10-PowerVFQFN Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
1.2V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Efficiency:
91%