Eaton - Electronics Division MP2A-100-R
Part No.:
MP2A-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MP2A-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.29A 179MOHM SMD
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MICRO-PAC PLUS™
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Molybdenum Permalloy(MPP)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.29 A
Current - Saturation (Isat):
1.42A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
179mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)