Gowanda Electronics MLP5025-182L
Part No.:
MLP5025-182L
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MLP5025-182L.pdf
Description:
HIGH CURRENT T-LEVEL INDUCTOR
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLP5025
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.82 A
Current - Saturation (Isat):
1.82A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
119mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)