Murata Power Solutions Inc. MGJ2D051802SC
Part No.:
MGJ2D051802SC
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MGJ2D051802SC.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 18V -2.5V 1.6W
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
MGJ2 (2W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
-2.5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
80mA, 80mA
Power (Watts):
1.6 W
Voltage - Isolation:
5.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
75%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
cURus
Standard Number:
1. How to order MGJ2D051802SC on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MGJ2D051802SC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGJ2D051802SC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGJ2D051802SC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGJ2D051802SC
Part Number MGJ2D051802SC
Manufacturer Murata Power Solutions Inc.
Series MGJ2 (2W)
Package/Case 7-SIP Module, 5 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 18V
Voltage - Output 2 -2.5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 80mA, 80mA
Power (Watts) 1.6 W
Voltage - Isolation 5.2 kV
Applications ITE (Commercial), Medical
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 75%