Murata Electronics MBH12282C-6R8NA=P3
Part No.:
MBH12282C-6R8NA=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MBH12282C-6R8NA=P3.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.7A 18MOHM SMD
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
MBH12282C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.7 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)